Noborders

Tramwaj Cieszyński wróci 31 sierpnia!

W ostatnim dniu sierpnia, o godz. 21:00 na budynku przy ulicy Menniczej 44 pojawi się Tramwaj Cieszyński, który wróci w formie wideomappingu przestrzennego. Tego samego dnia na ulicach Cieszyna i Czeskiego Cieszyna pojawi się plenerowa wystawa, upamiętniająca miejsca, w których kiedyś zlokalizowane były tramwajowe przystanki.

- Z uwagi na problemy techniczne zmuszeni byliśmy odwołać projekcję wideomappingu zaplanowaną na 22 czerwca. Problemy udało się usunąć, a zatem możliwe będzie zaprezentowanie tego, co udało się nam zebrać w ramach transgranicznego projektu "Tramwaj Cieszyński wrócił!". Delikatnie opóźniony Tramwaj Cieszyński pojawi się na elewacji budynku przy ulicy Menniczej 44, punktualnie o godz. 21:00 - zaprasza Wojciech Krawczyk, prezes fundacji Lokalsi odpowiedzialnej za realizację wideomappingu przestrzennego w ramach projektu "Tramwaj Cieszyński wrócił!".

W dniu projekcji, na ulicach Cieszyna i Czeskiego Cie- szyna pojawi się także dwujęzyczna wystawa upamiętniająca miejsca, w których ponad 100 lat temu zatrzymywał się Tramwaj Cieszyński. - Wystawa będzie ściśle związana z liczbą przystanków i obejmować będzie materiały dotyczące cieszyńskiego tramwaju tj. grafiki, zdjęcia oraz niepublikowane dotychczas materiały wspomnieniowe związane z tramwajem. W tworzeniu wystawy wspierali nas fani i sympatycy cieszyńskiego tramwaju, tacy jak: Renata Putzlacher-Buchtová, Maciej Dembiniok, Walter Potyka, czy też członkowie klubu fotograficznego Zvonek z Żukowa Dolnego - wyjaśnia Petra Slováček Rypienová - dyrektorka wykonawcza stowarzyszenia Člověk na hranici.

Projekt "Tramwaj Cieszyński wrócił!/Těšínská tramvaj se vrátila!" przez cały czas udowadnia, że ma ogromne znaczenie transgraniczne, łącząc ze sobą Polaków i Czechów. - Tak jak kiedyś, tak i teraz Tramwaj Cieszyński spaja ze sobą dwa brzegi Olzy. Jesteśmy pod wrażeniem odzewu z jakim spotkała się informacja o przygotowywaniu poszczególnych elementów naszego projektu. Jesteśmy przekonani, że projekcja widomappingu oraz prezentacja wystawy w Cieszynie i w Czeskim Cieszynie to dopiero początek nowej historii pisanej wokół cieszyńskiego tramwaju - dodaje Stefan Mańka, koordynator projektu ze strony stowarzyszenia Člověk na hranici.

Projekcja zaplanowana na sobotę, 31 sierpnia na godz. 21:00 jest bezpłatna.

Projekt "Tramwaj Cieszyński wrócił! Těšínská tramvaj se vrátila!" dofinansowany został przez Unię Europejską ze środków Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2014-2020. Numer rejestracyjny projektu: CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_010/0001885.